Informace o klubu

Začátky naší tělovýchovné jednoty se datují do začátku dvacátého století.

Je to více jak 100 let, kdy se v obci Čechovice zrodila myšlenka založit vlastní tělovýchovnou jednotu. Její realizace se uskutečnila 2. srpna 1913, kdy se sešlo 36 nadšenců majících vztah k provádění pravidelné tělovýchovné činnosti.

Zakládající valná hromada se sešla 8. 11. 1913 v sále „Na Žofíně“, který byl na místě nynější samoobsluhy „u Kořínků“. Ve svých začátcích byla jednota vedena jako „Odbor Čechovice“ Sokola I Prostějov "

Okamžitě bylo započato s cvičením v sále „Na Žofíně“, který pro tento účel propůjčil jednotě jeho majitel a současně také člen nově se rodící tělocvičné jednoty p. Slezák jako prozatímní výpomoc.

Složení prvního výboru:

Hájek František, nadučitel starosta | Švalbe František, mlynář místostarosta | Ing. Blaha Bedřich náčelník | Jurtík Alois, učitel jednatel | Coufal Josef, krejčí pokladník a další členové: Fifka Josef, Kaprál Alois, Slezák František, Slezák Jan st., Začal Bedřich

Slibně se rozvíjející činnost byla však již v červenci r. 1914 ochromena vypuknutím 1. světové války a tím i mobilizací převážné části členstva. Po skončení války byla činnost jednoty obnovena na první výroční schůzi 18. ledna 1919 (ale již za přítomnosti 95 členů). Bylo vzpomenuto členů padlých ve válce a také členů, kteří v tomto období zemřeli. Bylo také usneseno změnit stávající odbor na tělovýchovnou jednotu s vlastními stanovami. Začala pravidelná spolková činnost (cvičení, přednášky, divadelní hry, společenské taneční zábavy). Cvičení v té době probíhalo na dvoře ve škole a v místnosti prázdné školní třídy.

Koncem r. 1923 se podařilo od obce výměnou získat pozemek vedle školy pro zřízení letního cvičiště. S jeho úpravou bylo započato v květnu 1924. Nadšení pro spolkovou práci, které se projevovalo po skončení 1. světové války, ale postupně ustupovalo a v polovině 20. let u řady členů dochází ke stagnaci.

Stavba sokolovny :

Pro vznikající potíže se cvičením v prostorách školy bylo cvičení ve třicátých letech přerušeno. Vzhledem k tomu, že veškerá tělocvičná činnost byla plně závislá na dosažitelnosti vhodného tělocvičného sálu, stál před tehdejším výborem tělovýchovné jednoty těžký úkol zajištění vlastního vhodného stánku pro provozování tělocvičné činnosti. Definitivní rozhodnutí o postavení vlastní tělocvičny bylo přijato v roce 1935. Mimořádná valná hromada 15. 12. 1935 odhlasovala, že bude postavena sokolovna. Původním záměrem bylo postavit jen sál pro cvičení o délce 16 m, šířce 8 m a výšce 4,5 m. Tento návrh byl rozšířen o postavení jeviště, takže navržené rozměry pak byly délka sálu 14 m, délka jeviště 4 m, výška sálu 5 m. Dodatečně bylo rozhodnuto o zvětšení délky jeviště o 1 m a o přistavení sborovny 4 m x 3,6 m. Na stavbu sokolovny si TJ z Rolnické záložny v Krasicích zapůjčila 20.000 Kč. Vlastní výstavba začala výkopovými pracemi v roce 1937. Do zimy r. 1938 byla hrubá stavba zastřešena.

Začátek druhé světové války v roce 1939 a pozdější přerušení činnosti Sokola ze strany německých okupantů v r. 1941 znamenalo přerušení slibně probíhající výstavby.

Činnost spolku byla výměrem ze dne 13. 4. 1941 zastavena.

Oznámení o obnovení činnosti spolku TJ Sokol Čechovice bylo na Zemský národní výbor v Brně ze strany TJ podáno dne 27. 11. 1945.

O povolení dostavby sokolovny byla 6. 10. 1945 podána žádost na ONV v Prostějově jako o povolení stavebních oprav. Jednalo se v podstatě o dokončení hrubé stavby, usazení oken a provedení omítky sálu.

Povolení k užívání stavby sokolovny je datováno 2. 4. 1946.

V sokolovně se začalo cvičit již od 18. 2. 1946 (evidováno 9 mužů, 15 dorostenců, 51 žáků). K jejímu slavnostnímu otevření došlo v neděli 30. 6. 1946 a bylo spojeno s veřejným okrskovým cvičením. Sokolovna tak začala být používána nejen pro tělovýchovnou, ale i kulturní a společenskou činnost v obci. Sálu sokolovny bylo totiž využíváno pro celou řadu divadelních ochotnických představení a společenských zábav.

Bezprostředně po skončení druhé světové války došlo k dalšímu významnému sportovnímu počinu v Čechovicích. Zájem mladých lidí o kopanou vyústil v ustavení sportovního klubu Čechovice, když jeho ustavující schůze se konala 22. července 1945. Ještě téhož roku, za neuvěřitelně krátkou dobu 75 dnů, bylo nevšední obětavou prací brigádníků vybudováno na místě zvaném „Zápověď“ fotbalové hřiště. To bylo slavnostně otevřeno 9. září 1945. Tehdy samostatný sportovní klub SK Čechovice byl v březnu r. 1948 v rámci budování jednotné sportovní organizace začleněn do TJ Sokol Čechovice.

Dále si tělovýchovná jednota prošla řadou úskalí, ale i krásných momentů v podobě budování nových sportovišť a otvíráno nových oddílů.

V dnešní době již Tělovýchovná jednota Sokol Čechovice má svou hlavní činnost vymezenou svými stanovami.

Provozuje soutěžní i nesoutěžní sportovní a obdobnou činnost a vytváří pro ni materiální a organizační podmínky v ustavených oddílech kopané, stolního tenisu, zápasu, nohejbalu a Sportu pro všechny. Svojí činností pomáhala rozšiřovat povědomí o prospěšnosti sportu zejména v oblasti jeho vlivu na zdraví. Provozuje, udržuje a spravuje vlastní sportovní zařízení - hřiště kopané včetně zázemí, objekt sokolovny včetně přilehlého hřiště, hřiště s umělým povrchem a zároveň vytváří možnosti užívání svých sportovišť pro zájemce z řad veřejnosti, zejména pak mládeže. Spolupracuje s orgány státní správy a samosprávy a s ostatními sportovními organizacemi i jednotlivci.


TJ Sokol Čechovice nabízí širokou škálu sportovních aktivit a společenských událostí pro všechny věkové kategorie. Připojte se k našim tradičním i netradičním akcím, trénujte v moderních sportovních zařízeních a staňte se naší součástí.

Pokud máš zájem vstoupit do našeho klubu, můžeš kontaktovat konkrétního trenéra daného oddílu, případně nás kontaktovat na email: clen@sokolcechovice.cz

Účet pro úhradu členských příspěvků: 240 171 5882 / 2010 FIO Banka, a.s.